مراقبت-های-بعد-از-جراحی -مغز-

مراقبت های بعد از جراحی مغز

مراقبت های بعد از جراحی مغز  از مهم ترین عوامل موثر بر موفقیت جراحی مغز است. مراقبت های لازمه بعد از عمل مغز با هر روش ممکن را پزشک مربوطه، قبل یا بعد از عمل باید به شما بگوید.

شما با انتخاب بهترین متخصص جراح مغز و اعصاب می توانید به اطلاعات دقیق تری در این باره دست یابید. رعایت این مراقبت ها، شرایطی را ایجاد می کند تا در مدت زمان کوتاه تری به بهبود دست یابید. در ادامه این مطلب به بررسی این مراقبت ها و علائم احتمالی جراحی مغز خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دکتر شهاب کمالی اردکانی

متخصص و جراح مغز و اعصاب

۰۹۰۵۰۴۳۵۲۵۱

اینستاگرام

آپارات

درباره دکتر شهاب کمالی

علائمی که بعد عمل ممکن است، احساس کنید

جراحی مغز از جمله جراحی های بسیار پیچیده و سختی است که نیاز به رعایت نکات و دستورالعمل های خاصی دارد تا در ادامه با مشکلات متعددی مواجه نشوید. در این راستا افرادی که نیاز به این جراحی دارند بایستی 3 تا 10 روز در بیمارستان بستری شده و تحت نظارت کادر پزشکی قرار گیرند. با توجه به سنگین بودن این عمل جراحی ممکن است پس از ترخیص شاهد علائم خاصی باشید.

در چنین شرایطی لازم است حتما با پزشک معالج خود مشورت نموده و بروز علائم را به وی اطلاع دهید. حال باید پرسید این علائم و نشانه های خطرناک به چه صورت هستند؟ علائمی که در زیر بیان می کنیم ممکن است پس از انجام عمل جراحی مغز رخ دهند؛ اما شما با انتخاب بهترین متخصص جراح مغز و اعصاب می توانید تا حد قابل توجهی آن ها را کنترل نمایید.

حالت تهوع

مصرف برخی داروهای مسکن موجب ایجاد حالت تهوع در بیماران خواهند شد.

خستگی

پس از عمل جراحی مغز بدن سطح انرژی بدن شما در پایین ترین حالت ممکن قرار خواهد گرفت و این موضوع موجب خستگی بدنتان می شود. برای بازیابی شرایط اولیه خود نیاز به 6 هفته استراحت دارید تا در این بازه زمانی انرژی از دست رفته خود را بازگردانید.

یبوست

از دیگر علائم خطر پس از جراحی مغز می توان به یبوست اشاره نمود. این نشانه رواج و شیوع بسیار زیادی میان بیماران این جراحی دارد و علت اصلی آن را می توان عدم تحرک، بیهوشی و مصرف داروهای مسکن دانست.

در این راستا توصیه داریم حتما غذاهای مفیدی همچون سبزیحات تازه و میوه ها را در برنامه غذایی خود قرار دهید. این موادغذایی به دلیل برخورداری از فیبر می توانند هضم غذا را بهبود بخشیده و مانع از یبوست پس از عمل جراحی شوند.

نکات-مراقبتی-بعد-از -جراحی-مغز
موارد مراقبت های بعد از جراحی مغز

مراقبت های بعد از جراحی مغز

مراقبت های بعد از جراحی مغز پس از جراحی مغز به روش باز یا جراحی آندوسکوپی مغز، یکی بوده و پزشک باید شما را در جریان موارد و دستورات لازم قرار دهد.

برای کسب نتایج موفقیت آمیز از جراحی خود نیاز به رعایت مراقبت های خاصی دارید. این مراقبت ها می توانند بهبود شما را تسریع بخشیده و به این ترتیب مانع از ایجاد شرایطی بد شوند. مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی مغز شامل موارد زیر می شوند که نباید نسبت به آن ها بی توجه بود.

مصرف منظم داروهای مسکن تجویز شده

شما بایستی در روزهای پس از ترخیص خود از بیمارستان با توجه به دستورالعمل های پزشک خود از داروهای مسکن استفاده کنید. این داروها اثرات مثبت بسیار زیادی بر کاهش درد و کنترل آن دارند؛ بنابراین توصیه داریم تمام داروهای خود را در موعد مقرر شده مصرف کنید.

مراقبت از برش و زخم ها

این عمل جراحی همراه با برش خواهد بود و بخیه های مربوط به عمل نیز معمولا 7 الی 10 روز پس از عمل برداشته خواهند شد. تا 48 ساعت پس از جراحی به هیچ عنوان موهای خود را شستشوی ندهید. پس از 48 ساعت می توانید شاممپوهای ملایم برای شستشوی موهای خود استفاده کنید.

**در این بازه زمانی بهتر است روزانه موهای خود را به آرامی شستشو داده و از لمس زخم ها نیز بپرهیزید.**

عدم بلند کردن اجسام سنگین

تا چهارهفته پس از جراحی نباید اجسام سنگین را بلند کنید؛ زیرا فشار زیادی به سر خود وارد می سازند. در این زمان کشیدن اجسام سنگین و یا حتی فشار دادن آن ها نیز توصیه نمی گردد.

تحرک کافی

ماندن در رخت خواب موجب ایجاد ذات الریه یا لخته شدن خون خواهد شد.؛ بنابراین توصیه داریم طی روز حتما مدتی از رخت خواب خارج شده و پیاده روی کنید. البته این موضوع به معنای شروع مجدد فعالیت های روزانه نیست؛ بلکه شما باید استراحت کافی نیز داشته باشید.

عدم رانندگی

افرادی که برای کنترل دردهای خود پس از جراحی مسکن مصرف نمی کنند، می توانند پس از یک هفته رانندگی کنند. در صورت مصرف دارو تا بهبود کامل نباید رانندگی کنید. این یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی مغز است.

مواردی-مهم-بعد-از-جراحی-مغز

مواردی مهم که درباره دوران پس از جراحی آندوسکوپی مغز باید بدانید.

تا 4 هفته استراحت کرده و از انحام فعالیت های سنگین روزانه بپرهیزید.

پیاده روی بهترین ورزش برای شما خواهد بود تا تحرک کافی داشته باشید.

 اگر شاغل هستید باید 4 تا 6 هفته مرخصی گرفته و کامل استراحت کنید.

توصیه داریم تا چهارهفته پس از جراحی سر خود را آّب فرو نکنید و از رنگ کردن موهای خود را اجتناب نمایید.

از مصرف ایبوپروفن تا دو هفته پس از جراحی بپرهیزید. همچنین مصرف آسپرین تا چهارهفته بعد از جراحی توصیه نمی گردد.

 از دیگر مراقبت های از برش ها می توان عدم استعمال یا قرار دادن دارو و محصولات پوستی بر روی برش ها اشاره نمود.

برقراری رابطه جنسی تا یکماه اول ممنوع است.

حتما از توالت فرنگی استفاده کنید.

فین کردن ممنوع است.

هر گونه استرس و فشار روحی ممنوع است.

پیاده روی های کوتاه و عادی انجام دهید.

کلام آخر

با توجه به مطالبی که بیان شد می توان به این نتیجه دست یافت که مراقبت های بعد از جراحی مغز ارتباط مستقیمی با بهبود سریع تر شما دارند. این مراقبت ها شامل عدم رانندگی، عدم انجام فعالیت های سنگین، مصرف داروهای تجویز شده در موعد مقرر و مراقبت از برش ها می شوند.

دستورات مراقبتی بعد از جراحی مغز با دستورات مراقبتی بعد از جراحی آندوسکوپی مغز یکی بوده و باید رعایت شوند.

با توجه به این موضوع توصیه داریم حتما در انتخاب بهترین متخصص مغز و اعصاب دقت عمل بالایی را به کار گیرید. دکتر  شهاب کمالی اردکانی از بهترین متخصصین مغز و اعصاب در تهران است. ایشون سابقه فعالیت بسیاری در زمینه درمان عارضه های ستون فقرات دارد.

در راستای این مراقبت ها ابهامی دارید، سوالات خود را از پزشک خود بپرسید. دکتر شهاب کمالی به عنوان بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران، می تواند به شما کمک های بسیار زیادی نماید تا شرایط موجود را کنترل کنید.

دکتر شهاب کمالی اردکانی

متخصص و جراح مغز و اعصاب

۰۹۰۵۰۴۳۵۲۵۱

درباره دکتر شهاب کمالی

سوالات متداول مراقبت های بعد از جراحی مغز

آیا می توان پس از عمل جراحی مغز رانندگی کرد؟

در صورت عدم استفاده از داروهای مسکن یک هفته پس از جراحی می توانید رانندگی کنید در غیر اینصورت خیر.

علائمی که ممکن است پس از جراحی مغز بروز یابند کدامند؟

این علائم شامل تهوع، خستگی و یبوست می شوند که قابل کنترل بوده و جای نگرانی ندارد.

تا چندهفته پس از جراحی مغز باید استراحت کرد؟

توصیه داریم 4 الی 6 هفته پس از جراحی مغز استراحت کرده و از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *