جراحی-ضایعات-عروقی-مغز

جراحی ضایعات عروقی مغز

جراحی ضایعات عروقی مغز، یکی از روش‌های موثر برای بهبود مشکلات ایجادشده در ناحیه دیواره عروق مغز است. در این روش اختلالات ناشی از ناهنجاری‌های عروقی در بدن بیماران بهبود پیدا می‌کند. این جراحی جزء برترین شیوه‌های درمانی در جهان محسوب می‌شود. ایجاد ناهنجاری‌ در عروق مغز امری شایع است و احتمال می‌رود که جمع کثیری از افراد به این عارضه دچار شده باشند. بسیاری از بیماری‌ های عروق مغزی که به مغز ارتباط دارند، در اثر گرفتگی عروق مغزی ایجاد می‌شود که در نتيجه لازم است بیماران برای بهبود این وضعيت از روش‌های جراحی استفاده کنند.

اگر قصد دارید جراحی ضایعات عروقی مغز انجام دهید اما درخصوص نکات مهم مربوط به این عمل اطلاعات کافی ندارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به برخی نکات مهم در زمینه مشکلات ناشی از ضایعات عروقی مغز اشاره خواهد شد.

ضایعات عروقی مغز چیست                                        

ضایعات عروقی مغز یکی از انواع ناهنجاری‌های موجود در این ناحیه است که معمولا به‌صورت رگ‌های خونی دیده می‌شود و اغلب شکلی شبیه به میوه تمشک دارد. در مواردی که این وضعیت در ناحیه مغز ایجاد می‌شود، برخی ناهنجاری‌های مختلف در نخاع احساس خواهد شد. بیماری‌ های  عروق مغزی در برخی موارد باعث بروز خونریزی در مغز و نخاع می‌شود. در اکثر موارد افراد به طور طبیعی به این عارضه دچار می‌شود اما احتمال بروز این عارضه به صورت ارثی نیز وجود دارد. افرادی که به نوع شدید این عارضه مبتلا هستند اغلب علائم بیماری تشنج را تجربه می‌کنند و معمولا مشکلات جدی در ناحیه سیستم عصبی آن‌ها ایجاد می‌شود.

علائم ضایعات عروقی مغز

این عارضه با علائم گوناگونی در بدن افراد ظاهر می‌شود اما این موضوع در حالی است که در برخی موارد بدون هیج نشانه‌ای افراد به مشکلات عروقی مغز مبتلا می‌شوند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین نشانه‌های ابتلا به ضایعات عروقی مغز اشاره خواهد شد.

·        ایجاد لخته خون

·        افزایش میزان خونریزی

·        مشکلات مختلف در فرآیند بینایی‌

·        ایجاد سردرد شدید در بیماران

·        بروز بی‌حسی در برخی از اندام‌های بدن

·        عدم امکان تکلم

·        کاهش میزان تعادل در بدن افراد

تشخیص ضایعات عروقی مغز

فرآیند تشخیص ضایعات عروقی مغز در بدن افراد به کمک روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. در ادامه به برخی از راه‌های موثر برای تشخیص این عارضه اشاره خواهیم کرد.

·        استفاده از اسکن‌های مختلف مغزی برای بررسی میزان سلامت اعصاب بیمار

·        استفاده از آم آر آی برای تصویربرداری مناسب و واضح از بافت مغزی

·        انجام آنژیوگرافی برای تشخیص علت و دلایل بروز این عارضه

·        استفاده از سی تی اسکن برای انجام تصویربرداری تخصصی از بخش‌های مختلف بدن

عوارض جراحی ضایعات عروقی مغز

جراحی ضایعات عروقی مغز ممکن است برخی خطرات جدی برای افراد ایجاد کند. لازم است که بیماران باتوجه به نظر و دستورالعمل‌های پزشک معالج برای انجام این جراحی آماده شوند. برخی از مهم‌ترین عوارض عمل ضایعات عروقی مغزی عبارت‌اند از:

·        ایجاد فراموشی به طور موقت و بروز اختلالاتی در حافظه افراد

·        اختلال در تکلم و صحبت‌کردن

·        ایجاد برخی مشکلات در بینایی و کاهش میدان دید در بیماران

·        افزایش احتمال ابتلا به عفونت در مغز

·        افزایش میزان مایع مغز و نخاع در بدن

·        امکان تشدید خونریزی در بیماران

·        ایجاد آسیب در بخش‌های مختلف مغز بیمار 

·        پاره شدن رگ‌های خونی

نکات مهم درباره این عمل

توصیه می‌شود که بیماران برای ایجاد نتایج موثر و کاهش میزان عوارض این جراحی در بدن به برخی از نکات مهم که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد توجه نمایند. برخی از نکات ضروری برای انجام جراحی ضایعات عروقی مغز عبارت‌اند از:

·        لازم است که بیمار قبل از جراحی غذا نخورد و به مدت ۶ الی ۸ ساعت معده خالی باشد. این نکته بیشتر برای جلوگیری از ورود دوباره غذا به داخل مری یا ایجاد انسداد ریه است.

·        بعد از انجام عمل، لازم است که‌ بیماران میزان فشار خون بدن خود را مدام چک کنند. فشارخون بالا باعث ایجاد سکته مغزی در افراد می‌شود. توصیه می‌شود که بیماران برای حفظ سلامت خود به کنترل فشارخون در بدن بپردازند.

·        مصرف سیگار قبل و بعد از جراحی ضایعات عروقی مغز ممنوع است. استفاده از سیگار و الکل باعث ایجاد مشکلات گوناگونی در سلانت جسمانی افراد می‌شود و ممکن است فرآیند بهبود را با اختلالاتی مواجه سازد. توصیه می‌شود که افراد قبل و بعد از جراحی سیگار را به‌طور کامل حذف کنند.

·        از دیگر نکات مهم برای افرادی که جراحی ضایعات عروقی مغز انجام می‌دهند، مراقبت از جای زخم است. لازم است که بهداشت در این نقطه به‌طور کامل رعایت شده و پانسمان‌های این ناحیه مرتب تعویض شوند.

·        این جراحی با دو روش باز و بسته انجام می‌شود. در جراحی باز با برداشتن قسمتی از جمجمه، می‌توان به ضایعات موجود در مغز دسترسی پیدا کرده و سپس آن را حذف نمود. در روش جراحی بسته بدون ایجاد برش یا برداشتن جمجمه، می‌توان فرآیند حذف ضایعات عروقی مغز را انجام داد. انتقال اشعه ایکس به این ناحیه و تزریق مواد به داخل آن باعث تحلیل ضایعات موجود در مغز خواهد شد. این روش دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد و جزء راهکار‌های مناسب با حداقل عوارض ممکن است.

نتیجه گیری

جراحی‌ ضایعات عروقی مغز یکی از روش‌های موثر برای بهبود ناهنجاری‌های موجود در بافت عروقی مغز است. این روش معمولا باعث بهبود این بیماری در بدن می‌شود اما ممکن است برخی عوارض گوناگونی را برای بیماران ایجاد کند. در این شرایط، با رعایت برخی نکات مهم در قبل و بعد از جراحی می‌توان از بروز مشکلات ناشی از این جراحی جلوگیری نمود.

سوالات متداول

1. جراحی ضایعات عروقی مغز به چند روش انجام می‌شود؟

جراحی ضایعات عروقی مغز معمولا به دو روش انجام می‌شود. در جراحی باز پزشک دسترسی بیشتری به مغز دارد و در روش جراحی بسته، طول نقاهت بیمار به‌دلیل عدم دسترسی به جمجمه کمتر خواهد بود.

2. ضایعه مغزی قابل درمان است؟

مشکلات مربوط به ضایعات عروقی در مغز به کمک روش‌های جراحی درمان می‌شود. پزشک متناسب با شدت این عارضه مناسب‌ترین روش برای بهبود این وضعیت در نظر می‌گیرد.

3. از کجا بفهمیم دچار ضایعات عروقی مغز شده‌ایم؟

این عارضه معمولا علائم مشخصی ندارد اما ممکن است با لخته‌کردن خون، بروز خونریزی و ایجاد اختلال در بینایی و تکلم ظاهر شود. لازم است که بیماران در صورت مشاهده این علائم به پزشک متخصص مراجعه کنند.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *