جراحی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر، آخرین مرحله درمان عارضه های کمر

جراحی دیسک کمر، از جمله جراحی‌هایی است که برای افرادی که مشکل حاد دیسک کمر دارند، مناسب است.  عمل دیسک کمر جهت ترمیم و درمان پارگی دیسک کمر و کاهش فشار وارد شده بر روی نخاع انجام می شود. عمل دیسک کمر با روش های مختلفی انجام می شود. در ادامه درباره انواع جراحی دیسک کمر، عوارض، چگونگی انجام آن و سایر موارد مهم گفته شده است.

در صورتی که درد و التهاب زیادی در ناحیه کمر خود احساس می کنید و با سایر روش های غیرجراحی درمان نشدید، تا انتهای مقاله با ما باشید.

جراحی-دیسک-کمر-چگونه-است
نمای دیسک سالم و آسیب دیده

جراحی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر انواع  و روش های مختلفی دارد. انتخاب نوع یا روش مناسب توسط پزشک براساس نوع و شدت عارضه و شرایط جسمی بیمار مشخص می شود. از جمله شرایطی که مورد توجه پزشک قرار می‌گیرند می‌توان به سن، محل فتق دیسک و شرایط سلامت عمومی افراد اشاره کرد.

و با توجه به شرایط بیمار و نوع عارضه، پزشک از یکی از این روش ها جهت درمان استفاده می کنند. به طور کلی جراحی دیسک به دو دسته کلی جراحی باز یا پر تهاجم و جراحی بسته یا کم تهاجم صورت می گیرد.

انواع روش های جراحی دیسک کمر

به طور کلی روش های جراحی دیسک کمر، در دو دسته کم تهاجمی و پر تهاجمی قرار دارد. روش های کم تهاجمی بیشتر استفاده می شود. ولیکن روش مناسب طبق نظر پزشک انتخاب می شود. انواع روش های عمل دیسک کمر:

جراحی های دیسک کمر به روش باز:

·        جراحی لامینکتومی دیسک کمر:

لامینا، قوس مهره است. در این نوع از جراحی، سوراخی در قوس مهره یعنی لامینا ایجاد خواهد شد.  در این روش با ایجاد این سوراخ و با کمک سایر ابزارها، فشار از روی ریشه عصبی برداشته می‌شود. در برخی مواقع نیاز است جراح، لامینا را از ستون فقرات جدا کند.

·        جراحی دیسککتومی:

یکی از رایج‌ ترین روش‌های جراحی دیسک کمر، تکنیک دیسککتومی به حساب می‌آید. اگر دیسک بر روی ریشه عصبی فشار وارد کند، جراحان این روش را پیشنهاد می‌کند. در این روش جراح برش کوچکی در کمر ایجاد می‌کند و با استفاده از ابزارهای جراحی به ستون فقرات می‌رسد.

·        جراحی دیسک مصنوعی:

این روش جراحی با استفاده از بیهوشی انجام می‌شود. اگر مشکلی در یک دیسک و در قسمت پایینی کمر وجود داشته باشد، پزشکان این روش را پیشنهاد می‌کنند، اما در صورتی که بیش از یک دیسک دچار مشکل شده باشد یا بیماری زمینه‌ای همچون آرتریت یا پوکی استخوان وجود داشته باشد، این جراحی اصلا مناسب نیست. در این نوع از جراحی، برشی در کمر افراد ایجاد می‌شود و دیسک مصنوعی جایگزین دیسک آسیب دیده خواهد شد. جنس این دیسک از پلاستیک یا فلز خواهد بود.

·        جراحی آندوسکوپی دیسک کمر:

یکی از روش‌های کم تهاجمی‌تر که عوارض کمتری دارد، جراحی آندوسکوپی دیسک کمر است. در این روش جراحی، برش کوچکی در ناحیه کمر افراد ایجاد می‌شود و با استفاده از دیلاتور این برش باز نگه داشته می‌شود، سپس پزشک آندوسکوپ را وارد برش کرده و با دوربین آندوسکوپ، فتق دیسک را مشاهده می‌کند.  در نهایت با استفاده از ابزارهای میکروسکوپی، دیسک آسیب دیده از کمر خارج خواهد شد.

مهره-های-دیسک-کمر
مهره ستون فقرات

جراحی دیسک کمر به روش بسته:

·        جراحی لیزر:

جراحی دیسک کمر با لیزر، یکی از روش های نوین جراحی بسته است. در این روش، جراح ابتدا ناحیه مورد نظر را بی حس کرده، سپس پروب های لیزر روی ناحی دیسک، حرکت می کند. نورهای پر انرژی تولید شده توسط دستگاه، پس از برخورد با بافت های دیسک به گرما تبدیل می شود.

این گرما سبب ایجاد فاصله بین ریشه های عصبی و مایع دیسکی می شود.  در نتیجه در کنار درمان و ترمیم، درد و التهاب ناحیه مد نظر از بین می رود.

·        اوزون تراپی:

اوزون تراپی یکی از روش های جراحی بسته دیسک کمر است. در این روش پزشک با تزریق اوزون، به کاهش حجم پارگی دیسک و کاهش فشار کمک می کند. اوزون تراپی منجر به کاهش دردها و التهابات می شود.

مراحل عمل دیسک کمر

مراحل جراحی دیسک کمر بسته به تکنیک‌های مورد استفاده برای این عمل می‌تواند متفاوت باشند، اما به طور معمول مراحل رایج انجام عمل دیسک کمر به شرح زیر هستند:

·        به منظور احساس نکردن هیچ گونه درد یا ناراحتی در حین عمل به شما یک بی‌ حس کننده موضعی تزریق خواهد شد. در شرایطی این عمل تحت بیهوشی انجام می شود.

·      چک کردن ضربان قلب و فشار خون شما  به طور مرتب توسط تکنسین‌های اتاق عمل و تکنسین بیهوشی در طول عمل همواره  انجام می شود.

·        در مرحله بعد جراحی دیسک کمر، جراح یک برش کوچک در پشت شما در سطح دیسک آسیب دیده ایجاد خواهد کرد.

·        به منظور مشاهده محل و موضع جراحی، پزشک متخصص از یک نوع اشعه ایکس استفاده خواهد کرد.

·        به عنوان مرحله اصلی جراحی دیسک کمر، جراح در ابتدا یک سیم را به فضای بین مهره‌ای آسیب دیده وارد خواهد کرد، سپس لوله‌های بزرگتری را بر روی این سیم می‌فشارد.

·        سپس جراح ابزار‌های کوچک و مخصوصی از جمله دوربین و نور را در این لوله قرار خواهد داد.

·        در مرحله بعد لازم است جراح، قسمت فتق دیسک را با استفاده از ابزارهای مخصوص و کوچکی خارج کند. در این مرحله بهبودی‌ها و ترمیم‌های لازم صورت می‌گیرد.

·        در مرحله آخر جراحی دیسک کمر، ابزار و لوله‌ها از بدن بیمار خارج شده و یک باند کوچک برای بستن زخم قرار داده می‌شود.

مدت زمان جراحی دیسک کمر

مدت زمان جراحی دیسک کمر به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما به طور معمول در حدود یک ساعت زمان خواهد بود. مشکلات پیش‌ بینی نشده در حین عمل، بر هم خوردن سلامت عمومی افراد و… می‌توانند، مدت زمان این جراحی را تحت تاثیر قرار داده و کاهش یا افزایش دهند.

عوارض احتمالی عمل دیسک کمر

اگر شما از دسته افرادی هستید که پزشک پیشنهاد کرده جراحی دیسک کمر را انجام دهید، لازم است باید عوارض آن را بدانید. بیماران قبل از انجام جراحی دیسک کمر، باید با عوارض محتمل آن آشنا شوند، تا بتوانند با آگاهی کامل در خصوص انجام این عمل تصمیم بگیرند. از جمله مهم‌ ترین عوارض عمل دیسک کمر:

·        عفونت

·        خونریزی بیش از حد

·        لخته های خون

·        آسیب به اعصاب مجاور

·        واکنش به داروهای بیهوشی

 ممکن است این جراحی، درد را تنها به صورت کوتاه مدت تسکین دهد و نیاز به جراحی دیگری باشد. پس مهم است که این عمل را پیش چه کسی انجام می دهید.

دکتر شهاب کمالی متخصص مغز و اعصاب و بیماری های ستون فقرات، مهارت و تجربه بالایی در درمان عارضه های عضلانی و اسکلتی دارد. جهت ارتباط بیشتر با دکتر، ایشون را، در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

نکاتی مهم در تسریع روند بهبودی بیماران بعد از جراحی دیسک کمر:

آشنایی بیماران با نکات مراقبتی بعد از جراحی دیسک کمر،  بر بهبودی آنها  و عدم نیاز به جراحی مجدد  تاثیر گذار است. معمولاً پزشکان و سایر مراقبان سلامتی پس از انجام این جراحی، اطلاعات کافی را در خصوص مراقبت‌های لازم به بیماران خواهند داد.

 معمولا در چند روز اول پس از جراحی دیسک کمر احتمال درد و خستگی برای افراد وجود دارد. بنابراین بسیار مهم است برای روزهای ابتدایی نقاهت،  برای انجام کارهای اولیه خود همچون آشپزی و… کمک بگیرید.

بسیار حائز اهمیت است پیش از این که جراحی دیسک کمر را انجام دهید، برنامه‌ ریزی‌هایی برای فعالیت‌های روزمره زندگی خود داشته باشید و جایگزین‌هایی برای آنها آماده کنید.  برای مثال بهتر است پیش از انجام این جراحی خرید مواد غذایی مورد نیاز خود، انجام کار‌های اداری، رسیدگی به کارهای خانه و شستشو لباس‌ها و ملحفه‌ها را انجام دهید.

مهم ترین نکته پس از عمل اینست که به مدت 6 هفته، از انجام کارهای سنگین و با فشار حتی اندک خودداری کنید. در ادامه به طور کل به موارد اشاره شده است. از جمله کار‌هایی که سبب بهبود کمر بعد از این جراحی می‌شوند:

·       امکان انجام رانندگی و فعالیت های سبک، پس از حدود 2 هفته.

·        رعایت محدودیت حرکات چرخشی کمر، خم کردن کمر و … به مدت ۶ هفته.

·        امکان انجام فعالیت های روزمره و انجام فعالیت‌های روتین همچون کار، مدرسه و سرگرمی‌ها، پس از ۶ هفته.

·        امکان انجام ورزش‌های شدید پس از ۱۲ هفته یا بیشتر.

نتیجه گیری

جراحی دیسک کمر برای افرادی که مشکلات حاد کمر داشته و سایر روش های درمانی پاسخ نداده باشد، مناسب است.

عمل دیسک کمر با روش های مختلفی چون آندوسکوپی، دیسککتومی، لامینکتومی و.. انجام می شود.

انتخاب نوع روش عمل، به شرایطی از جمله سن، شدت بیماری و شرایط سلامتی بیمار دارد.

سوالات متداول جراحی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر باز بهتر است یا بسته؟

در روش جراحی دیسک کمر به صورت بسته، برش بسیار کوچکی ایجاد شده و هیچ نیازی به ایجاد برش بزرگ نیست. عوارض جراحی بسته نسبت به جراحی باز بسیار کم است.

آیا بی حس شدن پا بعد از جراحی دیسک کمر طبیعی است؟

بله. یکی از مشکلات رایجی که ممکن است بعد از جراحی دیسک کمر ایجاد شود، بی حس شدن پا‌ها بعد از این جراحی است. در این جراحی اعصاب و عضلات اطراف ستون فقرات ملتهب و متورم خواهند شد. در نتیجه این التهاب و تورم پاها بی حس شده و این حالت برای چندین ساعت ادامه خواهند داشت.

بعد از جراحی دیسک کمر باید چگونه بخوابیم؟

اغلب پزشکان پیشنهاد می‌کنند که پس از عمل دیسک کمر به پشت یا پهلو بخوابید. در صورت خوابیدن به پشت و پهلو فشار بر روی کمر کاهش قابل توجهی خواهد یافت.
 به‌هیچ‌ عنوان پس از جراحی دیسک کمر روی شکم خود نخوابید.
همچنین پیشنهاد می شود هنگام خوابیدن لباس ساتن بپوشید. در این صورت تنظیم حالت خواب برای شما راحت‌تر خواهد بود.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *